Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy DPČ 2021

V roce 2021 se změní výpočet čisté mzdy. Zruší se superhrubá mzda a měla by se zvýšit i daňová sleva. Tyto změny ovlivní i výpočet výplaty u práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). I při práci na DPČ, by se v roce 2021 mohla zvýšit čistá mzda.

V roce 2021 se změní výpočet čisté mzdy. Zruší se superhrubá mzda a měla by se zvýšit i daňová sleva. Tyto změny ovlivní i výpočet výplaty u práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti). I při práci na DPČ, by se v roce 2021 mohla zvýšit čistá mzda.

V roce 2021, by mělo dojít k velkým změnám, ve výpočtu čisté mzdy. Tyto změny se mohou týkat i těch, kdo pracují na dohodu (DPP nebo DPČ). V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik bude čistá mzda při práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti), v roce 2021.

Změna výpočtu čisté mzdy v roce 2021

V roce 2021, by mělo dojít ke zrušení superhrubé mzdy. Ta platila od roku 2008, a používala se pro výpočet daní u výplaty. Daň z výplaty (15%) se nepočítala z hrubé mzdy, ale právě ze superhrubé mzdy.

Superhrubá mzda byla o 33,8% vyšší, než samotná hrubá mzda (jednalo se o součet hrubé mzdy + sociální pojištění, které platí zaměstnavatel (24,8%) a zdravotní pojištění, které platí zaměstnavatel (9%)).

Ve výsledku, tak daň z hrubé mzdy nebyla 15%, ale cca 20,1%. A to by se mělo v roce 2021 změnit.

Superhrubá mzda se zruší a daň se bude počítat jen z hrubé mzdy. Díky tomu se může u mnoha zaměstnanců zvýšit čistá výplata, i o 1000 Kč měsíčně a více.

Kromě zrušení superhrubé mzdy, by se měla zvýšit i daňová sleva na poplatníka. A to o 3000 Kč ročně, tedy o 250 Kč měsíčně. To může znamenat další zvýšení čisté mzdy v roce 2021. A podobně se zvýší daňová sleva (opět o 3000 K za rok, tj. o 250 Kč za měsíc) i v roce 2022.

Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté výplaty u práce na DPČ 2021

Kalkulačka čistá mzda - práce na DPČ 2021
Hrubá měsíční mzda z DPČ

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Výpočet

Práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) v roce 2021

Práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), je společně s dohodou o provedení práce (DPP), nejčastější formou pro různé brigády, přivýdělky apod.

U práce na DPČ je omezení, že pracovní doba, by neměla překračovat jednu polovinu průměrné týdenní pracovní doby (tj. 20 hodin týdně). Na rozdíl od DPP, je ale u DPČ možné, pro jednoho zaměstnavatele odpracovat i více než 300 hodin za rok (u DPP je maximum právě 300 hodin ročně).

U práce na dohodu je menší ochrana pro zaměstnance. Je zde pouze výpovědní doba v délce 15 dní, a nevzniká nárok na odstupné. Nárok na nemocenskou vzniká, jen pokud je na základě dohody o provedení práce, odváděno nemocenské pojištění.

V roce 2021, se zvyšuje limit pro odvod pojištění, na minimálně 3500 Kč měsíčně. Pokud máte příjem z DPČ, v jednom měsíci nižší, pak se neplatí sociální, zdravotní a ani nemocenské pojištění. Nevzniká pak ani nárok na důchod nebo na nemocenské dávky či na mateřskou.

Kolik jsou daně z výplaty u práce na DPČ a jak se mění v roce 2021?

Při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), se platí daň z výplaty ve výši 15%. Do konce roku 2020 platí, že při příjmu do 3000 Kč měsíčně, se daň 15% vypočítá z hrubé mzdy.

Při příjmu nad 3500 Kč se ale daň již počítá ze superhrubé mzdy (tj. i ze sociálního a zdravotní pojištění, které za vás zaplatí zaměstnavatel).

Výpočet daně by se měl v roce 2021 změnit. Při příjmu pod i nad 3500 Kč, se daň bude počítat jen z hrubé mzdy. Díky tomu, by se i lidem pracujícím na dohodu, mohl zvýšit čistý příjem.

Zdravotní pojištění u DPČ – kdy a kolik se platí?

Pokud je příjem z DPČ nižší než 3500 Kč (v roce 2020 to bylo 3000 Kč), pak se vám nestrhává zdravotní pojištění.

V takovém případě si musíte zdravotní pojištění řešit sami. Pokud ho za vás platí stát, nebo pokud ho platíte v hlavní pracovní činnosti, pak není potřeba nic řešit.

Pokud ale nespadáte do kategorie osob, za které platí zdravotní pojištění stát (studen, důchodce, nezaměstnaný na Úřadu práce, žena na rodičovské apod.), a pokud ho za vás neplatí ani jiný zaměstnavatel, pak si musíte sami zaplatit minimální zdravotní pojištění.

Minimální zdravotní pojištění v roce 2021

Minimální zdravotní pojištění se v roce 2021 zvyšuje. Od 1. 1. 2021 je minimální zdravotní pojištění ve výši 2052 Kč (jedná se o 13,5% z minimální mzdy, tak se od 1. 1. 2021 zvyšuje na 15 200 Kč).

Pokud máte příjem z DPČ nad 3500 Kč, pak se vám zdravotní pojištění strhne z výplaty.

Opět, pokud za vás neplatí zdravotní pojištění stát, nebo jiný zaměstnavatel, tak se vám případně dopočítá i doplatek, do minimálního zdravotního pojištění.

Sociální pojištění u DPČ – kdy a kolik se platí?

U sociálního pojištění a práce na DPČ, je to podobné, jako u zdravotního pojištění. Jen s tím rozdílem, že pro sociální pojištění není stanoveno nějaké minimální povinné sociální pojištění.

Pokud máte příjem z DPČ do 3500 Kč (v roce 2020 to bylo 3000 Kč), tak se vám sociální pojištění nestrhává.

To, ale současně znamená i to, že vám při takovém příjmu nevzniká účast na nemocenském pojištění. Nemáte pak nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), a ani třeba na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou).

Při příjmu nad 3500 Kč, se už vám z výplaty strhne běžné sociální pojištění (6,5% z hrubé mzdy). A vzniká vám i nárok na nemocenskou nebo mateřskou.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka: peníze ještě dnes. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka, peníze na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...