Kalkulačka: Výpočet čisté mzdy DPČ 2022

Od začátku roku 2022 se zvyšuje základní daňová sleva na poplatníka (o 250 Kč měsíčně), zvyšuje se minimální mzda (o 1000 Kč na 16 200 Kč měsíčně), nebo i minimální zaručená mzda. Tyto změny ovlivní i výpočet výplaty u práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti).
V roce 2021, došlo k velké změně u výpočtu čisté mzdy – zrušila se superhrubá mzda, což pro většinu zaměstnanců znamenalo zvýšení čisté mzdy minimálně o několik stovek korun (pro některé zaměstnance i o několik tisíc korun). V roce 2022, nás takto velké změny u výpočtu čisté výplaty sice nečekají, i tak je zde ale několik pozitivních novinek.
Změna výpočtu čisté mzdy v roce 2022
V roce 2022, se může některým zaměstnancům zvýšit čistá mzda. Od začátku roku 2022, se zvyšuje minimální a minimální zaručená mzda. Dochází také ke zvýšení platů u některých státních zaměstnanců. Kromě toho, se od 1. 1. 2022, zvyšuje i daňová sleva pro zaměstnance (za poplatníka), nebo se ve výpočtu výplaty projeví i zvýšení daňové slevy za dítě (ke zvýšení došlo již v polovině roku 2021, ve výpočtu čisté mzdy se to ale projeví až v roce 2022).
- Od 1. 1. 2022, se zvyšuje minimální mzda na 16 200 Kč
- Od 1. 1. 2022, se zvyšuje minimální zaručená mzda – ta je od 16 200 Kč do 32 400 Kč (podle profese)
- Od 1. 1. 2022, se zvyšují platy u některých státních zaměstnanců
- Od 1. 1. 2022, se zvyšuje základní daňová sleva na poplatníka o 3000 Kč za rok (o 250 Kč měsíčně)
- Došlo ke zvýšení daňové slevy za druhé dítě a třetí dítě
Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté výplaty u práce na DPČ 2022
- Nová mzdová kalkulačka – výpočet čisté mzdy v roce 2022
- Mzdová kalkulačka: Výpočet čisté mzdy u práce na DPP 2022
Práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ) v roce 2022
Práce na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), je společně s dohodou o provedení práce (DPP), nejčastější formou pro různé brigády, přivýdělky apod.
U práce na DPČ je omezení, že pracovní doba, by neměla překračovat jednu polovinu průměrné týdenní pracovní doby (tj. 20 hodin týdně). Na rozdíl od DPP, je ale u DPČ možné, pro jednoho zaměstnavatele odpracovat i více než 300 hodin za rok (u DPP je maximum právě 300 hodin ročně).
U práce na dohodu je menší ochrana pro zaměstnance. Je zde pouze výpovědní doba v délce 15 dní, a nevzniká nárok na odstupné. Nárok na nemocenskou vzniká, jen pokud je na základě dohody o provedení práce, odváděno nemocenské pojištění.
V roce 2022, je limit pro odvod pojištění, na minimálně 3500 Kč měsíčně. Pokud máte příjem z DPČ, v jednom měsíci nižší, pak se neplatí sociální, zdravotní a ani nemocenské pojištění. Nevzniká pak ani nárok na důchod nebo na nemocenské dávky či na mateřskou.
Kolik jsou daně z výplaty u práce na DPČ a jak se mění v roce 2023?
Při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), se platí daň z výplaty ve výši 15%. Při příjmu nad 3500 Kč se daň počítá z hrubé mzdy (pouze při příjmu nad 155 640 Kč měsíčně, je daň 23%).
Výpočet daně se změnil v roce 2021. Dříve se daň počítala na základě superhrubé mzdy (tj. k hrubé mzdě se připočítalo i sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem).
Zdravotní pojištění u DPČ – kdy a kolik se platí?
Pokud je příjem z DPČ nižší než 3500 Kč, pak se vám nestrhává zdravotní pojištění.
V takovém případě si musíte zdravotní pojištění řešit sami. Pokud ho za vás platí stát, nebo pokud ho platíte v hlavní pracovní činnosti, pak není potřeba nic řešit.
Pokud ale nespadáte do kategorie osob, za které platí zdravotní pojištění stát (studen, důchodce, nezaměstnaný na Úřadu práce, žena na rodičovské apod.), a pokud ho za vás neplatí ani jiný zaměstnavatel, pak si musíte sami zaplatit minimální zdravotní pojištění.
Minimální zdravotní pojištění v roce 2022
Minimální zdravotní pojištění se v roce 2022 zvyšuje. Od 1. 1. 2022 je minimální zdravotní pojištění ve výši 2187 Kč (jedná se o 13,5% z minimální mzdy, tak se od 1. 1. 2022 zvyšuje na 16 200 Kč).
Pokud máte příjem z DPČ nad 3500 Kč, pak se vám zdravotní pojištění strhne z výplaty.
Opět, pokud za vás neplatí zdravotní pojištění stát, nebo jiný zaměstnavatel, tak se vám případně dopočítá i doplatek, do minimálního zdravotního pojištění.
Sociální pojištění u DPČ – kdy a kolik se platí?
U sociálního pojištění a práce na DPČ, je to podobné, jako u zdravotního pojištění. Jen s tím rozdílem, že pro sociální pojištění není stanoveno nějaké minimální povinné sociální pojištění.
Pokud máte příjem z DPČ do 3500 Kč, tak se vám sociální pojištění nestrhává.
To, ale současně znamená i to, že vám při takovém příjmu nevzniká účast na nemocenském pojištění. Nemáte pak nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), a ani třeba na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou).
Při příjmu nad 3500 Kč, se už vám z výplaty strhne běžné sociální pojištění (6,5% z hrubé mzdy). A vzniká vám i nárok na nemocenskou nebo mateřskou.
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Rychlá půjčka: peníze ještě dnes. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka, peníze na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.