Kalkulačka exekuce na sociální dávky v roce 2024

Exekuční srážky mohou být prováděny především z těchto dávek: rodičovský příspěvek, přídavky na dítě (pouze pokud je dlužníkem dítě) nebo dávky pěstounské péče.

Exekuční srážky mohou být prováděny především z těchto dávek: rodičovský příspěvek, přídavky na dítě (pouze pokud je dlužníkem dítě) nebo dávky pěstounské péče.

Pokud něco dlužíte a „najde“ si vás exekutor, pak má několik možností, jak postupovat při vymáhání dlužné částky. Exekutor může nařídit provádění srážek ze mzdy, zablokovat účet v bance, nebo začít zabavovat majetek. To ale není vše.

I když se nejčastěji hovoří o exekuci na plat, resp. exekučních srážkách ze mzdy, exekucí mohou být postiženy i další druhy příjmu. Srážky mohu být prováděny třeba i z nemocenských dávek, z odstupného, podpory v nezaměstnanosti, z mateřské, rodičovské, z důchodů nebo i z některých sociálních dávek.

V tomto článku se podíváme na to, které sociální dávky může exekutor zabavit, a na které naopak „nemůže sáhnout“. Najdete zde i kalkulačku pro výpočet exekuce ze sociálních dávek (nebo i z jiného příjmu). Můžete si tak sami spočítat, kolik vám v případě exekuce zůstane peněz (nezabavitelné minimum), a kolik vám naopak exekutor „sebere“.

Kalkulačka – výpočet nezabavitelné částky a srážek u exekuce na sociální dávky 2024

Do kalkulačky zadávejte svůj čistý příjem – výplatu ze zaměstnání nebo jiné druhy příjmů. To může být třeba důchod, podpora v nezaměstnanosti, podpora při rekvalifikaci, mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), rodičovská (rodičovský příspěvek), dávky pěstounské péče, přídavek na dítě (pouze pokud je dlužníkem dítě).

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Které sociální dávky podléhají exekuci?

Rozhodně to není tak, že by exekutor mohl „zabavit“ jakékoliv sociální dávky. Exekuční srážky ze sociálních dávek mohou být nařízeny pouze, u některých dávek. A to především u těch, které se pravidelně opakují (jednorázové dávky, jako je třeba porodné, jsou z exekuce vyjmuty).

Které sociální dávky exekutor nemůže zabavit?

Výkonu rozhodnutí (exekuci) nepodléhají především tyto sociální dávky:

 • Dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc
 • Jednorázové sociální dávky jako je třeba porodné, pohřebné a další
 • Příspěvek na bydlení
 • Příspěvek na péči
 • Sociální dávky pro zdravotně postižené – např. jednorázové příspěvky na opatření zvláštních pomůcek, příspěvek na úpravu bytu, příspěvky na zakoupení, celkovou opravu a zvláštní úpravu motorového vozidla, příspěvek, na provoz motorového vozidla, příspěvek na individuální dopravu

Které sociální dávky exekutor může zabavit?

Exekuční srážky mohou být prováděny především z těchto dávek:

 • Rodičovský příspěvek
 • Přídavky na dítě (zde je ale omezení v tom, že exekuce může být provedena, pouze pokud je dlužníkem dítě)
 • Dávky pěstounské péče (například odměna pěstouna)

V některých případech pak může být exekuce prováděna i na dávky pomoci ve hmotné nouzi nebo peněžité dávky sociální péče. Ale pouze v případě, že je exekuce určena k vymáhání neoprávněných přeplatků na těchto dávkách.

Jaké je nezabavitelné minimum při exekuci na sociální dávky v roce 2024?

Pravidla pro výpočet exekuce – exekučních srážek a nezabavitelného minima, jsou identické bez ohledu na to, z jakého jsou prováděny příjmu.

Dlužníkovi (povinnému) tedy v případě exekuce na sociální dávky (například rodičovský příspěvek), musí zůstat určitá nezabavitelná částka, která zahrnuje (platí od 1. 1. 2024):

 • 12 705 Kč = základní nezabavitelná částka připadající na dlužníka
 • 3 176 Kč = zvýšení nezabavitelné částky za manželku/manžela
 • 3 176 Kč = zvýšení nezabavitelné částky za každé dítě, vůči kterému má dlužník vyživovací povinnost (s výjimkou exekuce na alimenty, pak se dítě, kterému dlužíte výživné, nezohlední)

Kromě výše uvedeného nezabavitelného minima, při exekuci zůstává případně ještě část ze zbytku příjmu – a to jedna třetina (přednostní pohledávky) nebo dvě třetiny (nepřednostní pohledávky)..

Nárok na sociální dávky při exekuci?

Pokud se dostanete do situace, že vám exekutor třeba zablokuje účet v bance, nebo značně zabavovat větší část vašeho příjmu, tak to může znamenat značné obtíže. Najednou vám bude zůstávat jen minimální množství finančních prostředků. Existuje snad nějaká možnost požádat o sociální dávky během exekuce?

To, že jste v exekuci, v zásadě nijak neomezuje možnost požádat si o sociální dávky. Pouze ale o ty běžné, standardní. Nejsou žádné speciální dávky pro lidi s exekucí. Také je nutné počítat s tím, že u většiny sociálních dávek se rozhoduje podle výše příjmu.

A v případě exekuce to není podle toho, co vám exekutor nakonec „ponechá“ (nezabavitelné minimum), ale podle toho, jak vysoký máte příjem před exekucí – čistá mzda.

Z pohledu posuzování výše vašeho příjmu při žádosti o sociální dávky se k probíhající exekuci nepřihlíží. To že vám exekutor „sebral“ většinu peněz, se tedy nijak nezohledňuje.


SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 20.000,- Kč. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Srovnání půjček. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Mohlo by vás také zajímat...