Kalkulačka: Výpočet insolvence 2024 (oddlužení a osobní bankrot)

Vysoké dluhy je možné řešit soudním oddlužením (osobní bankrot). Není to ale zcela jednoduchý způsob, jak se zbavit dluhů. Během insolvence, po dobu 3 až 5 roků, vám zůstává jen nezabavitelné minimum. Zbytek výplaty nebo jiného příjmu, dostává insolvenční správce na úhradu dluhů.

Vysoké dluhy je možné řešit soudním oddlužením (osobní bankrot). Není to ale zcela jednoduchý způsob, jak se zbavit dluhů. Během insolvence, po dobu 3 až 5 roků, vám zůstává jen nezabavitelné minimum. Zbytek výplaty nebo jiného příjmu, dostává insolvenční správce na úhradu dluhů.

Máte-li vysoké dluhy, které nezvládáte splácet, můžete se zkusit obrátit na soud a požádat o oddlužení (osobní bankrot). Není to určitě nějaká jednoduchá cesta, jak se zbavit dluhů.

Pokud ale splníte podmínky insolvence, tak máte jistou, že za 3 nebo 5 roků, se všech dluhů zbavíte a budete moci opět „normálně dýchat“.

Při oddlužení u soudu (při insolvenci), dojde k prodeji vašeho majetku, a také budete muset nějakou dobu splácet svoje dluhy.

Délka insolvence je 3 až 5 roků. Během této doby, budou prováděny srážky z vašeho platu, důchodu nebo i jiných příjmů. A vám bude zůstávat jenom nezabavitelné minimum a jedna třetina ze zbylé části mzdy (či jiného příjmu).

Kalkulačka: Výpočet insolvenčních srážek a nezabavitelného minima v roce 2024

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstalo z platu (nebo i z jiného příjmu), při oddlužení v roce 2024. O výši nezabavitelné částky rozhoduje to, kolik je vaše čistá mzda, zda máte manžela nebo manželku a jestli máte i nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost).

Kalkulačka splátek při oddlužení 2024
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Zkrácení insolvence na 3 roky v roce 2024

V roce 2023, schválila vláda novelu insolvenčního zákona. Hlavní změnou, je zkrácení doby oddlužení (insolvence) jen na 3 roky.

Oddlužení jen na 3 roky, sice už nyní mohou mít někteří dlužníci, ale změna zákona, by znamenala zkrácení jen na 3 roky úplně pro všechny (včetně OSVČ).

Změnu zákona (zkrácení insolvence), nyní projednává Parlament. Podle toho, jak rychle se změna stihne schválit, by ke zkrácení mohlo dojít od poloviny roku 2024 (nebo případně až od ledna 2025)

Více informací o zkrácení insolvence na 3 roky, najdete zde

Kolik je nezabavitelné minimum při insolvenci v roce 2024

Během insolvence (oddlužení) je to podobné, jako když máte exekuci na plat. Výpočet srážek je stejný jako při exekuci z důvodu přednostní pohledávky. I při insolvenci vám tak zůstává jen základní nezabavitelné minimum a dále ještě jedna třetina zbylé části mzdy.

Nezabavitelné minimum, se vypočítá z toho, kolik je životní minimum a jaké jsou normativní náklady na bydlení. Je zde několik změn, které platí od začátku roku.

V roce 2024, došlo od začátku roku ke snížení normativních nákladů na bydlení.  Od ledna 2024, už nebude dále nárok na mimořádné zvýšení  (o 1400 – 2800 Kč), které platilo v roce 2022 a 2023. Pro výpočet insolvence se v roce 2024, použije normativ 14 197 Kč (což je o 1400 Kč méně, než v předchozím roce).

Nezabavitelné minimum při insolvenci od 1. 1. 2024:

 • Základní nezabavitelná částka se od 1. 1. 2024 sníží na 12 705 Kč
 • Za manžela, manželku či dítě se od 1. 1. 2024 sníží na 3 176 Kč

Kromě základního nezabavitelného minima, pak máte nárok ještě na jednu třetinu z vaší výplaty, důchodu, mateřské, rodičovské či jiného příjmu.

Příklad – výpočet splátek při insolvenci (oddlužení) v roce 2024

Výpočet toho, kolik vám zůstane peněz při osobním bankrotu, si můžeme ukázat na konkrétním příkladu:

Příklad výpočtu insolvence: Pan Zelený má čistou výplatu ve výši 31 500 Kč. Pan Zelný má manželku a jedno dítě a požádal soud o oddlužení. V průběhu insolvence tedy budou prováděny tato srážky:

 • Čistá výplata = 31 500 Kč
 • Nezabavitelná částka = 19 057  Kč (12704,67 + 3176,17 + 3176,17)
 • Zbytek po odečtení nezabavitelné částky = 12 443 Kč
 • Jedna třetina ze zbylé části = 4 147 Kč
 • Insolvenční srážky = 8 294 Kč
 • Zbytek výplaty po srážkách = 23 206 Kč

Po dobu oddlužení tedy p. Zelenému bude zůstávat 23 206 Kč. Pokud by splácel stále stejnou částku, tak za 5 roků zaplatí celkem 497 640 Kč (část z toho, jde na náklady insolvence). Pokud by měl insolvenci jen na 3 roky, pak by zaplatil celkem 298 584 Kč.

Jak dlouho trvá osobní bankrot (oddlužení u soudu)

Podle aktuálních podmínek, je doba oddlužení 3 nebo 5 roků. Pouze pokud byste zaplatili 100% svých dluhů, tak může být oddlužení i kratší. Pak by insolvence skončila ve chvíli, kdy jsou splaceny všechny pohledávky. Jinak je to:

 • 3 roky pokud zaplatíte alespoň 60% dluhů
 • 5 roků za běžných podmínek
 • 3 roky pro invalidní nebo starobní důchodce, nebo pokud převážná část dluhů pochází z doby před 18 rokem

Kolik je minimální splátka při insolvenci

Osobní bankrot (insolvenci) vám soud nepovolí, pokud byste nebyli v průběhu oddlužení nebyli schopni splácet své dluhy. Jednou z podmínek, aby soud povolil oddlužení, je schopnost platit alespoň minimální splátku.

V průběhu insolvence tedy musíte být schopni splácet alespoň 2178 Kč měsíčně. Z toho je jedna polovina (1089 Kč) určena na náklady insolvence (odměna insolvenčního správce) a druhá na splátky dluhů.

Toto je pochopitelně jen minimální splátka. Během insolvence, byste se měli snažit splácet, co může. I nadále platí, že byste se měli snažit v průběhu oddlužení, splatit alespoň 30% dluhů.

Resp. po uplynutí příslušné doby soud vyhodnocuje, nakolik jste se snažili splnit podmínky oddlužení. A právě splacení 30% dluhů je jedno z možných kritérií, na základě kterého může soud rozhodnout, o „odpuštění“ zbylé části dluhů.

Snížení splátek během insolvence (oddlužení)

Výše splátek během oddlužení je daná rozhodnutím soudu a vychází z příslušných zákonů. Máte ale možnost soud požádat o snížení splátek. Buď už během podání návrhu na oddlužení. Nebo v průběhu splácení, během insolvence. Zvláště pokud dojde k nějaké zásadní změně, která by vám nedovolovala, nadále platit splátky v původní výši.

Musí zde ale být nějaký opravdu vážný důvod – ztráta zaměstnání nebo jiná zásadní změna majetkových poměrů. O snížení splátek je nutné požádat soud. Ten vašemu návrhu nemusí vyhovět. Záleží na to, jak bude vyhodnocena jeho oprávněnost, a jaký by to mělo dopad na průběh splácení.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Peníze ihned bez příjmu a bez registru do 15 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 25 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...