Kalkulačka: Výpočet insolvence 2021 (oddlužení a osobní bankrot)

Vysoké dluhy je možné řešit soudním oddlužením (osobní bankrot). Není to ale zcela jednoduchý způsob, jak se zbavit dluhů. Během insolvence, po dobu 3 až 5 roků, vám zůstává jen nezabavitelné minimum. Zbytek výplaty nebo jiného příjmu, dostává insolvenční správce na úhradu dluhů.

Vysoké dluhy je možné řešit soudním oddlužením (osobní bankrot). Není to ale zcela jednoduchý způsob, jak se zbavit dluhů. Během insolvence, po dobu 3 až 5 roků, vám zůstává jen nezabavitelné minimum. Zbytek výplaty nebo jiného příjmu, dostává insolvenční správce na úhradu dluhů.

Máte-li vysoké dluhy, které nezvládáte splácet, můžete se zkusit obrátit na soud a požádat o oddlužení (osobní bankrot). Není to určitě nějaká jednoduchá cesta, jak se zbavit dluhů.

Pokud ale splníte podmínky insolvence, tak máte jistou, že za 3 nebo 5 roků, se všech dluhů zbavíte a budete moci opět „normálně dýchat“.

Při oddlužení u soudu (při insolvenci), dojde k prodeji vašeho majetku, a také budete muset nějakou dobu splácet svoje dluhy.

Délka insolvence je 3 až 5 roků. Během této doby, budou prováděny srážky z vašeho platu, důchodu nebo i jiných příjmů. A vám bude zůstávat jenom nezabavitelné minimum a jedna třetina ze zbylé části mzdy (či jiného příjmu).

Kalkulačka: Výpočet insolvenčních srážek a nezabavitelného minima v roce 2021

V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik peněz by vám zůstalo z platu (nebo i z jiného příjmu), při oddlužení v roce 2021. O výši nezabavitelné částky rozhoduje to, kolik je vaše čistá mzda, zda máte manžela nebo manželku a jestli máte i nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost).

Kalkulačka splátek při oddlužení od 1. 1. 2021
Čistá měsíční mzda

Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost.
Výpočet

Kolik je nezabavitelné minimum při insolvenci v roce 2021

Během insolvence (oddlužení) je to podobné, jako když máte exekuci na plat. Výpočet srážek je stejný jako při exekuci z důvodu přednostní pohledávky. I při insolvenci vám tak zůstává jen základní nezabavitelné minimum a dále ještě jedna třetina zbylé části mzdy.

 • Základní nezabavitelné minimum při insolvenci, je od 1. 1. 2021 ve výši 7 872,75 Kč.

Pokud máte manželku nebo manžela, nebo i nějaké děti (vůči kterým máte ještě vyživovací povinnosti), tak se toto základní nezabavitelné minimum zvyšuje. Za každého z nich se připočítá:

 • Nezabavitelná částka za manželku, manžela nebo dítě od 1. 1. 2021 = 2 624,25 Kč

Pokud by tedy někdo měl manželku a jedno dítě, pak je celková nezabavitelná částka ve výši 13 122 Kč.

Kromě základního nezabavitelného minima, pak máte nárok ještě na jednu třetinu z vaší výplaty, důchodu, mateřské, rodičovské či jiného příjmu.

Příklad – výpočet splátek při insolvenci (oddlužení) v roce 2021

Výpočet toho, kolik vám zůstane peněz při osobním bankrotu, si můžeme ukázat na konkrétním příkladu:

Příklad výpočtu insolvence: Pan Zelený má čistou výplatu ve výši 27 500 Kč. Pan Zelný má manželku a jedno dítě a požádal soud o oddlužení. V průběhu insolvence tedy budou prováděny tato srážky:

 • Čistá výplata = 27 500 Kč
 • Nezabavitelná částka = 13 122 Kč
 • Zbytek po odečtení nezabavitelné částky = 14 378
 • Jedna třetina ze zbylé části = 4792 Kč
 • Insolvenční srážky = 9 584 Kč
 • Zbytek výplaty po srážkách = 17 916 Kč

Po dobu oddlužení tedy p. Zelenému bude zůstávat 17 196 Kč. Pokud by splácel stále stejnou částku, tak za 5 roků zaplatí celkem 572 880 Kč (část z toho, jde na náklady insolvence).

Jak dlouho trvá osobní bankrot (oddlužení u soudu)

Podle aktuálních podmínek, je doba oddlužení 3 nebo 5 roků. Pouze pokud byste zaplatili 100% svých dluhů, tak může být oddlužení i kratší. Pak by insolvence skončila ve chvíli, kdy jsou splaceny všechny pohledávky. Jinak je to:

 • 3 roky pokud zaplatíte alespoň 60% dluhů
 • 5 roků za běžných podmínek
 • 3 roky pro invalidní nebo starobní důchodce, nebo pokud převážná část dluhů pochází z doby před 18 rokem

V parlamentu se momentálně schvaluje novela insolvenčního zákona, která by mohla od července 2021, zkrátit dobu oddlužení jen na 3 roky pro všechny dlužníky. Pokud bude novela zákona schválena v navrhovaném znění, tak by nově byla délka oddlužení jen 3 roky pro všechny nové případy (zahájené od 1. 7. 2021).

Kolik je minimální splátka při insolvenci

Osobní bankrot (insolvenci) vám soud nepovolí, pokud byste nebyli v průběhu oddlužení nebyli schopni splácet své dluhy. Jednou z podmínek, aby soud povolil oddlužení, je schopnost platit alespoň minimální splátku.

V průběhu insolvence tedy musíte být schopni splácet alespoň 2178 Kč měsíčně. Z toho je jedna polovina (1089 Kč) určena na náklady insolvence (odměna insolvenčního správce) a druhá na splátky dluhů.

Toto je pochopitelně jen minimální splátka. Během insolvence, byste se měli snažit splácet, co může. I nadále platí, že byste se měli snažit v průběhu oddlužení, splatit alespoň 30% dluhů.

Resp. po uplynutí příslušné doby soud vyhodnocuje, nakolik jste se snažili splnit podmínky oddlužení. A právě splacení 30% dluhů je jedno z možných kritérií, na základě kterého může soud rozhodnout, o „odpuštění“ zbylé části dluhů.

Snížení splátek během insolvence (oddlužení)

Výše splátek během oddlužení je daná rozhodnutím soudu a vychází z příslušných zákonů. Máte ale možnost soud požádat o snížení splátek. Buď už během podání návrhu na oddlužení. Nebo v průběhu splácení, během insolvence. Zvláště pokud dojde k nějaké zásadní změně, která by vám nedovolovala, nadále platit splátky v původní výši.

Musí zde ale být nějaký opravdu vážný důvod – ztráta zaměstnání nebo jiná zásadní změna majetkových poměrů. O snížení splátek je nutné požádat soud. Ten vašemu návrhu nemusí vyhovět. Záleží na to, jak bude vyhodnocena jeho oprávněnost, a jaký by to mělo dopad na průběh splácení.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Peníze ihned bez příjmu a bez registru do 15 minut. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 25 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...