Výpočet životního a existenčního minima od 1. ledna 2024 (pro rodinu i jednotlivce)

Pokud je inflace alespoň 5% (nebo více), pak by mělo dojít ke zvýšení životního a existenčního minima. Od začátku roku 2024, se ale zatím žádné zvýšení nekoná - budou platit stejné částky, jako v předchozím roce. O případném zvýšení, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku.

Pokud je inflace alespoň 5% (nebo více), pak by mělo dojít ke zvýšení životního a existenčního minima. Od začátku roku 2024, se ale zatím žádné zvýšení nekoná – budou platit stejné částky, jako v předchozím roce. O případném zvýšení, může vláda rozhodnout i kdykoliv během roku.

Životní a existenční minimum, se naposledy zvyšovalo od 1. ledna 2023. Během roku 2023, už ale neproběhla žádná další změna (zato v roce 2022 se životní minimum měnilo i v průběhu roku kvůli vysoké inflaci). A životní minimum se nebude měnit ani od začátku roku 2024

O zvýšení životního a existenčního minima, může rozhodnout vláda, pokud je vysoká inflace. Pokud se ceny od poslední valorizace zvýší o více než 5%, pak má vláda možnost provést další valorizaci. Je to ale jen možnost. Není to povinné, jako třeba u důchodů.

V následujícím textu se podíváme na to, kolik je aktuální životní a existenční minimum, a jaký je výhled na rok 2024.

Kalkulačka: Výpočet životního minima po rodinu od 1. 1. 2024

V této kalkulačce si můžete sami spočítat, jak bude v roce 2024 vycházet životní minimum pro rodinu (pro více osob ve společné domácnosti).

Pokud by v roce 2024 došlo ke zvýšení životního minima, pak to bude mít vliv na různé sociální dávky. Zatím se ale nic nemění, a platí stejné podmínky jako v minulém roce. Kdo měl loni nárok na nějaké dávky, ten na ně může mít nárok i v roce 2024.

Platí to především pro  nárok na porodné, na přídavky na dítě, na příspěvek na živobytí (doplatek do životního minima) nebo i na další dávky hmotné nouze a jiné sociální dávky (týkalo by se to i sociálních dávek pro Ukrajince).

Kalkulačka životní minimum od 1. 1. 2024
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 4860 Kč
První osoba - 4470 Kč
Dalsi osoby - 4040 Kč
Děti do 6 roků
2480 Kč
Děti od 6 do 15 roků
3050 Kč
Děti od 15 do 26 roků
3490 Kč
Výpočet

Co je to životní a existenční minimum a k čemu je dobré?

Životní a existenční minimum, má poměrně velký význam v oblasti sociálních dávek. Od toho, kolik je životní nebo kolik je existenční minimum, se odvíjí případný nárok na některé sociální dávky (netýká se to všech dávek, ale větší části z nich).

Na základě životního nebo existenčního minima, se také v některých případech vypočítá, jakou podporu dostanete od státu (u některých sociálních dávek jsou částky pevně dané, jinde se to vypočítá na základě počtu osob v rodině/ve společné domácnosti).

Životní minimum jednotlivce, má význam i při výpočtu exekuce a insolvence (z životního minima a normativních nákladů na bydlení se určuje nezabavitelné minimum pro výpočet srážek ze mzdy; samotné životní minimum jednotlivce rozhoduje o nezabavitelné částce při exekuci na účet nebo na majetek).

Kolik je životní minimum v roce 2024

Podle toho, jak je životní minimum definováno, by se mělo jednat o minimální částku (peněžní příjem), pro zajištění základních potravin, hygienických potřeb a oblečení:

  • Základní životní minimum pro jednotlivce, je v roce 2024 ve výši 4 860 Kč

Existenční minimum pro jednotlivce, je ještě nižší než životní minimum. Podle zákona se jedná o částku podobnou, jako životní minimum (zajištění výživy a dalších základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití:

  • Existenční minimum pro jednotlivce je v roce 2024 ve výši 3 130 Kč

Pokud je pro účely sociálních dávek posuzováno společně více osob (ve společné domácnosti, v rodině), pak se životní minimum vypočítá jako součet částek, které připadají na jednotlivé členy rodiny (osoby ve společné domácnosti):

  • První dospělá osoba v rodině = 4 470 Kč
  • Druhá (a další) dospělá osoba = 4 040 Kč (*)
  • Dítě do 6 roků = 2 480 Kč
  • Dítě od 6 do 15 roků = 3 050 Kč
  • Dítě od 15 do 26 roků= 3 490 Kč (**)

(*) Platí i pro dítě nad 15 roků, které už není nezaopatřeným dítětem – tj. například dítě, které ukončí povinnou školní docházku, a dále nepokračuje ve studiu na střední škole, a ani není nezaopatřeným dítětem z jiných důvodů

(**) U dětí od 15 roků, se týká pouze nezaopatřených dětí – tj. například student na střední škole, vyšší odborné škole nebo vysoké škole, nebo i v některých dalších případech

Bude se životní minimum zvyšovat od 1. 1. 2024 nebo někdy později během roku?

Životní minimum by se mělo zvyšovat, pokud byla inflace od poslední valorizace vyšší než 5%. Na rozdíl od valorizace důchodů, kde zákon přímo nařizuje, že musí dojít ke zvýšení, u životního minima je to pouze doporučení.

V zákoně se přímo mluví o tom, že vláda může rozhodnout o zvýšení částek životního a existenčního minima, pokud je inflace alespoň 5%. Je to tedy na rozhodnutí vlády, jestli této možnosti využije nebo ne.

Podle plánu legislativních prací, měla vláda rozhodovat o zvýšení existenčního a životního minima už během listopadu 2023. Žádné rozhodnutí o zvýšení ale zatím nepadlo. Od 1. 1. 2024 tedy budou platit stejné částky, jako v předchozích letech.

Vzhledem k tomu, že celková inflace za rok 2023, bude okolo 7% (přesné číslo bude známo až později), tak by se dalo očekávat, že vláda zvýší životní a existenční minimum alespoň o 5% nebo 10%.

Pro rok, zatím ale žádná změna nebyla schválena. Jestli vláda rozhodne o zvýšení, například od začátku dubna 2024, nebo například od července 2024 je v tuto chvíli „ve hvězdách“.

Mohlo by vás také zajímat...