Výpočet exekuce na nemocenskou – exekuční srážky od 1.1.2021

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky.

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky.

Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit i nemocenskou? Jak to bude, když budete v pracovní neschopnosti dostávat nemocenské dávky, a „přijde“ na vás exekutor? Poradíme vám, a také si můžete v naší kalkulačce spočítat, kolik peněz vám musí exekutor nechat, a kolik peněz vám může zabavit v roce 2021.

Exekuční srážky z nemocenské od 1.1.2021

I když se nejčastěji mluví o exekuci na mzdu (o exekučních srážkách z platu), pravda je taková, že před exekutorem je v „bezpečí“ jen málokterý příjem. Exekutor může zbavit nejenom důchod (invalidní nebo starobní), ale třeba i některé sociální dávky (třeba rodičovský příspěvek), nebo i podporu v nezaměstnanosti, nebo právě i nemocenskou.

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky. Výpočet exekuce na nemocenskou, je tedy v podstatě identický, jako výpočet exekuce na mzdu.

Kalkulačka – výpočet exekuce (nejenom) na nemocenskou od 1.1.2021

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.1.2021
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci nemocenskou?

Pokud na vás „přijde“ exekutor, a bude vám chtít začít zabavovat nějaký příjem (výplata, podpora, důchod, mateřská, nebo právě nemocenská), pak to ale neznamená, že by vám mohl zabavit úplně všechno. Při exekuci vám totiž musí zůstat takzvaná nezabavitelná částka.

Základní nezabavitelné minimum je od 1.1.2021 ve výši 7 873 Kč. Pokud navíc máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost), nebo manžela/manželku, pak se toto základní nezabavitelné minimum dále zvyšuje. Od 1. 1. 2021 je to o 2 624,3 Kč za dítě/manžela/manželku.

Ani to ještě není vše, na co exekutor „nesmí“ sáhnout. Jakmile je stanovena základní nezabavitelná částka, tak se zbytek mzdy (nebo nemocenské) dělí na třetiny (pokud je zbytek vyšší než 20 994, tak vše co je nad tuto hranici již exekutor zabaví bez omezení).

Zbylé třetiny se dělí mezi vás a exekutora. U přednostní exekuce (pohledávky) dostává exekutor dvě třetiny ze zbytku a vy jen jednu. U nepřednostní je to naopak, vy dostanete dvě třetiny a exekutor jenom jednu.

Exekuce na nemocenskou a exekuce na účet v bance současně

Horší situace ale nastává ve chvíli, kdy vám exekutor chce zabavit nejenom nemocenskou, ale současně vám zablokuje i účet v bance. V takovém případě vám sice exekutor zabaví z nemocenské (výplaty, důchodu apod.) jen část, a zbytek vám jde na účet v bance. Ten je ale zablokovaný a vy se tak nemůžete dostat ke svým penězům. Co s tím?

Platí zde jednak to, že i při zablokovaném účtu v bance máte nárok na jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je v roce 2021 ve výši 3860 Kč. V bance si můžete říci od 7720 Kč.

V roce 2020 se tato částka dočasně zvýšila na dvojnásobek. Z důvodu epidemie došlo k navýšení nezabavitelné částky, při exekuci na účet v bance, na 15 440 Kč. Toto zvýšené nezabavitelné minimum při exekuci na bankovní účet, by mělo aktuálně platit až do 28. 2. 2021

Současně se můžete obrátit na exekutora nebo rovnou na soud, aby vám odblokoval účet a umožnil dostávat nezabavitelné minimum. Platí totiž, že byste neměli být exekucí postiženi 2x. Pokud jeden zákon nařizuje, aby vám zůstala z příjmu (nemocenská, výplata, důchod apod.) nezabavitelná částka, tak není možné, aby jiný zákon připouštěl, že se k tomuto nezabavitelnému minimu nedostanete. Postup exekutora je v tomto případě nesprávný a nepřípustný.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 50000 Kč bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky bez nahlížení do registrů do 30 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...