Výpočet exekuce na nemocenskou (a další příjem) – exekuční srážky od 1. 1. 2024

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky. Pokud jsou nemocenské dávky v dostatečné výši, tak si z nich exekutor může vzít svůj "podíl". Od 1. 1. 2024 je nezabavitelná částka 12 705 Kč (za manželku, manžela nebo dítě, je to dalších 3 176 Kč navíc k základní částce).

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky. Pokud jsou nemocenské dávky v dostatečné výši, tak si z nich exekutor může vzít svůj „podíl“. Od 1. 1. 2024 je nezabavitelná částka 12 705 Kč (za manželku, manžela nebo dítě, je to dalších 3 176 Kč navíc k základní částce).

Zajímalo by vás, jestli vám exekutor může zabavit i nemocenskou? Jak to bude, když budete v pracovní neschopnosti dostávat nemocenské dávky, a „přijde“ na vás exekutor? Poradíme vám, a také si můžete v naší kalkulačce spočítat, kolik peněz vám musí exekutor nechat, a kolik peněz vám může zabavit v roce 2024.

Exekuční srážky z nemocenské od 1. 1. 2024

I když se nejčastěji mluví o exekuci na mzdu (o exekučních srážkách z platu), pravda je taková, že před exekutorem je v „bezpečí“ jen málokterý příjem. Exekutor může zbavit nejenom důchod (invalidní nebo starobní), ale třeba i některé sociální dávky (třeba rodičovský příspěvek), nebo i podporu v nezaměstnanosti, nebo právě i nemocenskou.

Pro exekuční srážky z nemocenské platí stejná pravidla, jako pro jakékoliv jiné srážky. Výpočet exekuce na nemocenskou, je tedy v podstatě identický, jako výpočet exekuce na mzdu.

Kalkulačka – výpočet exekuce (nejenom) na nemocenskou od 1. 1. 2024

Kalkulačka exekuce na mzdu 2024
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Kolik mi zůstane při exekuci nemocenskou?

Pokud na vás „přijde“ exekutor, a bude vám chtít začít zabavovat nějaký příjem (výplata, podpora, důchod, mateřská, nebo právě nemocenská), pak to ale neznamená, že by vám mohl zabavit úplně všechno. Při exekuci vám totiž musí zůstat takzvaná nezabavitelná částka.

Základní nezabavitelné minimum se od 1. 1. 2024 snižuje na 12 705 Kč. Pokud navíc máte nějaké děti (ke kterým máte vyživovací povinnost), nebo manžela/manželku, pak se toto základní nezabavitelné minimum dále zvyšuje. Od 1. 1. 2024 je to o 3 176 Kč za dítě/manžela/manželku (za každého z nich).

Ani to ještě není vše, na co exekutor „nesmí“ sáhnout. Jakmile je stanovena základní nezabavitelná částka, tak se zbytek mzdy (nebo nemocenské) dělí na třetiny (pokud je zbytek vyšší než 28 586 Kč, tak vše co je nad tuto hranici již exekutor zabaví bez omezení).

Zbylé třetiny se dělí mezi vás a exekutora. U přednostní exekuce (pohledávky) dostává exekutor dvě třetiny ze zbytku a vy jen jednu. U nepřednostní je to naopak, vy dostanete dvě třetiny a exekutor jenom jednu.

Exekuce na nemocenskou a exekuce na účet v bance současně

Horší situace ale nastává ve chvíli, kdy vám exekutor chce zabavit nejenom nemocenskou, ale současně vám zablokuje i účet v bance. V takovém případě vám sice exekutor zabaví z nemocenské (výplaty, důchodu apod.) jen část, a zbytek vám jde na účet v bance. Ten je ale zablokovaný a vy se tak nemůžete dostat ke svým penězům. Co s tím?

Platí zde jednak to, že i při zablokovaném účtu v bance máte nárok na jednorázový výběr ve výši trojnásobku životního minima. Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 částka 4860 Kč. V bance si můžete od 1. 1. 2024 říci od 14 580 Kč.

Chráněný účet při exekuce na účet v bance

Současně se můžete obrátit na svoji banku a požádat si o založení tzv. „chráněného účtu“. Tuto možnost, mají dlužníci s exekucí od poloviny roku 2021. Pokud máte exekuci na účet v bance, pak má tato banka povinnost, na základě vaší žádosti zřídit speciální účet, na který se exekuce nevztahuje.

Na tento účet v bance, vám pak mohou chodit různé sociální dávky (na které se nevztahuje exekuce), nebo například nezabavitelné minimum, které vám zůstává po exekuci na mzdu, na nemocenskou, na podporu v nezaměstnanosti, na důchod, atp.

S finančními prostředky na chráněném účtu, můžete disponovat bez omezení a provádět s nimi běžné operace. Za zřízení chráněného účtu si banka nesmí účtovat nějaké speciální poplatky. Původní účet, ale i nadále zůstane zablokovaný exekutorem, dokud se exekuce nevyřeší.


Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka 50000 Kč bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčky bez nahlížení do registrů do 30 000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Mohlo by vás také zajímat...