Podpora v nezaměstnanosti – předdůchod, předčasný důchod, výsluhová renta, starobní a invalidní důchod
Na podporu v nezaměstnanosti, může mít někdy nárok i důchodce. Platí to například pro invalidní důchodce (I. a II. stupeň), nebo u vdovského a vdoveckého důchodu. Nárok na podporu může být i u předdůchodu, nebo když je nárok na výsluhovou rentu (zde je ale omezení – viz dále).
Na podporu v nezaměstnanosti naopak nemohou mít nárok starobní důchodci (řádný starobní důchod). Nárok není ani během předčasného důchodu, nebo při invalidním důchodu III. stupně. Tito důchodci, mohou být v evidenci na Úřadu práce, na podporu ale nárok není.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Na podporu v nezaměstnanosti, může být nárok jenom při splnění příslušných podmínek. Jedná se především o minimální odpracovanou dobu – minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky (účast na důchodovém pojištění).
Kromě toho jsou i další podmínky. Těmito podmínkami, se zde ale nebudeme podrobněji zabývat (více informací, kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti a jaké jsou podmínky, najdete například zde).
Pokud v následujícím textu uvádíme, že někdo může mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak je to vždy s tou výhradou, že musí být splněny i všechny další zákonné podmínky.
Starobní důchod a podpora v nezaměstnanosti
Starobní důchodce, který pobírá starobní penzi (klasický důchod), sice může být uchazečem o zaměstnání. Nemá ale nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Důchodci, mohou i během důchodu pracovat (jak v klasickém zaměstnání na HPP, tak i formou nějaké brigády/přivýdělku na DPP nebo DPČ, nebo podnikat jako OSVČ). Mají nárok i nemocenskou (jenom 70 dní), placenou dovolenou, a na vše ostatní, na co mají nárok ostatní zaměstnanci.
Po skončení zaměstnání, pokud si bude chtít důchodce hledat novou práci s pomocí Úřadu práce, pak je možné se evidovat na ÚP, jako uchazeč/zájemce o zaměstnání.
Pokud má ale důchodce nárok na řádný starobní důchod, tak už nemůže být nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Předčasný důchod a podpora v nezaměstnanosti
Podobné omezení, kdy není nárok na podporu v nezaměstnanosti, platí i pro předčasný důchod. Během předčasného důchodu, také není nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Předčasný důchodce to má navíc složitější i v tom, že během předčasného důchodu, jsou poměrně výrazně omezeny možnosti nějakého příjmu ze zaměstnání nebo z podnikání.
Během předčasného důchodu není možné pracovat na plný úvazek, nebo podnikat. Je možná jenom nějaká brigáda/přivýdělek – u dohody DPP může být příjem do 10 000 Kč hrubého měsíčně, u dohody DPČ to může být do 3999 Kč měsíčně.
Předdůchod a podpora v nezaměstnanosti
Předdůchod, nemá s klasickým důchodem nic moc společného. Předdůchod je označení situace, kdy dochází k čerpání finančních prostředků z penzijního spoření. Zde je možné za určitých podmínek čerpat finanční prostředky i dříve, než vznikne nárok na řádný starobní důchod.
Předdůchod je tedy odlišná situace, než při řádném nebo předčasném důchodu. Při předdůchodu stát nic neplatí (jsou čerpány vlastní peníze).
Při předdůchodu je tedy možné být v evidenci Úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, a může být i nárok na podporu v nezaměstnanosti (podle běžných podmínek).
Během předdůchodu, také není nijak omezena možnost zaměstnání nebo výše příjmu z nějaké brigády. Předdůchodce může pracovat nebo podnikat, bez dalších omezení.
Výsluhová renta a podpora v nezaměstnanosti
Na výsluhovou rentu mají nárok vojáci (po skončení služebního poměru u Armády ČR), nebo policisté (a další zaměstnanci bezpečnostních sborů).
U výsluhového příspěvku (u výsluhové renty), je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti také trochu jinak.
Na podporu v nezaměstnanosti, sice může být nárok, i když je vyplácena výsluhová renta. Ale jenom v případě, že je výsluhová renta nižší (než na kolik by vycházela podpora v nezaměstnanosti). Pak je nárok na rozdíl mezi výší podpory a výsluhové renty (tj. je nárok jenom na „doplatek“).
Invalidní důchod a podpora v nezaměstnanosti
U invalidních důchodců, a jejich nároku na podporu v nezaměstnanosti, záleží na tom, jaký mají invalidní důchod:
- Invalidní důchod I. stupeň = je nárok na podporu v nezaměstnanosti podle běžných podmínek
- Invalidní důchod II. stupeň = je nárok na podporu v nezaměstnanosti podle běžných podmínek
- Invalidní důchod III. stupeň = není nárok na podporu v nezaměstnanosti vůbec
Invalidní důchodce v I. a II. stupni, je z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti považován za běžného zaměstnance. Má tedy nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když současně pobírá invalidní důchod.
Invalidní důchodce ve III. stupni, sice může být evidován na Úřadu práce, pokud si bude chtít najít nějaké zaměstnání. Nemá ale nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Vdovský a vdovecký důchod a podpora v nezaměstnanosti
Pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu, nemá žádný vliv pro evidenci na Úřadu práce a pro případný nárok na podporu v nezaměstnanosti (platí běžné podmínky). Je to stejné, jako u invalidního důchodu I. a II. stupně.
Pokud by zaměstnanec pobíral vdovský nebo vdovecký důchod, a přišel o zaměstnání, tak se může evidovat na Úřadu práce, a bude mít nárok i na podporu.
Jiná situace ale bude u starobního důchodce, který by současně pobíral vdovský nebo vdovecký důchod. Tam už platí omezení, která se vztahují pro starobního důchodce (viz výše).
Podobné by to bylo i u invalidního důchodce, s nárokem na vdovský nebo vdovecký důchod. Opět by rozhodovala omezení pro invalidní důchodce (u I. a II. stupně by byl nárok na podporu, u III. stupně by nárok nebyl).